طیور رویان

قابلیت جوجه درآوری

اثرات تغذیه در قابلیت جوجه درآوری تخم مرغ های بارور را به استثنای کمبود ویتامین ها و برخی مواد مغذی دیگر، نمی توان به آسانی به صورت کمی بیان نمود.خلاصه ای از نشانه های رایج کمبود برخی ویتامین ها و مواد معدنی در جنین در جدول زیر درج شده است.

با ید تاکید شود که نشانه های کلاسیک کمبود ویتامین ها به صورت منفرد به ندرت مشاهده می شود؛بلکه اغلب کمبود چند ویتامین به واسطه حذف سهوی پیش مخلوط ویتامین از جیره و یا در اثر تاثیر سایر مواد مغذی یا سموم بروز می کند که مواد اخیر رایج تر و تشخیص آن نیز مشکل تر است؛زیرا تجزیه جیره بیانگر میزان صحیح ویتامین،در زمانی که کمبود آن رخ داده است،می باشد.هنگام کمبود چند ویتامین،برای مثال در اثر حذف سهوی پیش مخلوط ویتامینی،در ابتدا اغلب نشانه های کمبود ریبوفلاوین بروز می کند که بیشترین اثر نامطلوب را برای مرغهای مادر به همراه دارد و قابلیت جوجه در آوری تخم ها را پس از 3 تا 4 هفته به سطح بسیار پایینی کاهش می دهد.

در این تحقیق از جیره های ذرت- سویا استفاده شده و هر پیش مخلوط ویتامینی فاقد یکی از ویتامین ها بود.بنابراین به واسطه این که ذرت و کنجاله سویا حاوی مقداری ویتامین هستند،عوارض ناشی از کمبود برخی ویتامین ها چندان محسوس نبود.همان طور که پیش از این شرح داده شد،نشانه های کمبود ریبو فلاوین بسیار شدیدتر بود.

         نشانه های معمول کمبود ویتامین و املاح در جنین

ویتامین a: مرگ زود رس در جنین و عدم تکامل دستگاه گردش خون

ویتامینd3: برحسب ذخایر مرغ های مادر،جوجه های کم رشد،و استخوان های نرم وبه طور عمومی همراه با نقایص پوسته،تغییر خلل و فرج پوسته

ویتامین e: به طور کلی مرگ زودرس در جنین در 1ت 3 روز اول،و احتمالا آنسفالومالاسی جنین ،تراوش عروقی نیز معمول است.

ریبو فلاوین: تلفات زیاد جنین در روزهای 9تا 14 یا 17تا 21 جنین ها حالت ادم و یا پیچیدگی پرها را نشان می دهند.پیچ خوردگی انگشتان پا در جوجه ها ممکن است مشاهده شود.

اسید پانتوتنیک: خونریزی های زیر جلدی در جنین ها از تخم خارج نشده

بیوتین: کاهش جوجه در آوری بدون افت تولید تخم مرغ،اوج مرگ میر جنین در هفته اول و سه روز اخر دوره جوجه کشی می باشد.ضا یعات اسکلتی و کچ شدن نوک نیز ممکن است.

ویتامین b12: تلفات جنین در روزهای 8تا14 احتمالا ادم و پیچ خوردگی انگشتان پا و همچنین کوتاه شدن نوک.

تیامین: از نظر تلفات جنین، دو مرحله عمده وجود دارد- یکی در مرحله اولیه و دیگری در روزهای 19تا21. در سینی ها تعدادی جوجه مرده به همراه تعداد کمی جوجه ناقص مشاهده می شوند. تلفات جوجه هایی که هچ شدنه اند در سنین 10تا14 روزگی ممکن است بسیار زیاد باشد. تزریق تیامین، به طور کلی سبب بهبود آنی می شود.انواع خاصی از مواد ضد عفونی کننده،آنتی کوکسیدیوز ها و پودر ماهی کیفیت پایین ممکن است سبب کمبود تیامین شوند.همچنین به تازگی مدارکی مبنی بر افزایش نیاز به تیامین در حضور قارچ های فوزاریوم ارایه شده است.

کلسیم و فسفر

همچنان که کمبود این مواد مغذی در مرغ های بیشتر می شود،تلفات جنین از مراحل انتهایی به مراحل ابتدایی دوره جوجه کشی تغییر می یابد؛کوتاه و ضخیم شدن پاها،کوتاه شدن آرواره زیرین،برآمدگی پیشانی،ادم گردن و بیرون زدگی شکم از نشانه های آن هستند. کیفیت پوسته نیز به طور کلی تحت تاثیر قرار می گیرد.

روی: ضایعات متعدد اسکلتی و کوتاهی و کمی پرها ممکن است دیده شود.

منگنز: تلفات جنین در مراحل انتهایی18تا 21 روزگی جنین ها دارای بال ها و پاهای کوتاه و سر و نوک غیر طبیعی می باشند. ادم شایع است و ریزش پر به طور معمول وجود ندارد.

گرد آورندگان: تیم پرورش رویان طیور

جهت مشاوره با شماره 09113142395 تماس حاصل بفرمایید

آدرس سایت:www.royantoyoor.ir

خواندن 1524 دفعه

تماس با ما

اطلاعات تماس گروه طیور رویان

آخرين ارسالهاي كيوننا

خطا: mod_kunenalatest : كيوننا نسخه 5.0 (يا بالاتر) بر روي سيستم شما نصب نيست !!!