طیور رویان

دانخوری

صرف نظر از نوع دانخوری،فضای دانخوری اختصاص یافته به هر قطعه پرنده بسیار مهم است.اگر فضای دانخوری کافی نباشد سرعت رشد محدود می شود و یکنواختی گله نیز مناسب نخواهد بود.نحوه توزیع دان و نزدیکی دانخوری ها به پرندگان از نکات کلیدی در دستیابی به دان مصرفی هدف می باشد و در تمام سیستم دانخوری باید دستگاه ها با هدف فراهم نمودن حجم کافی دان با کمترین اتلاف،تنظیم شوند.

الف-دانخوری دستی اولیه:

مثل سینی دانخوری و رول کاغذی که معمولا تا سن 7 تا 10 روزگی استفاده می شود.به ازای هر 100 جوجه یک سینی قرار می دهند.

ب-دانخوری های دستی ناودانی:

این دانخوریها که به طور دستی پر می شوند به شکل ناودان بوده و از آهن سفید و یا آهن گالوانیزه ساخته می شوند.طول آن ممکن است 100 سانتیمتر و حتی بیشتر باشد.عرض و عمق آن با توجه به سن استفاده طیورمتغیر است ومعمولا برای جوجه ها به عرض 10 و ارتفاع 10 سانتیمتر ساخته می شود و برای نیمچه ها و مرغهای تخمگذار به عرض 20 و ارتفاع 20 سانتیمتر در نظر گرفته می شود.این دانخوری ها دارای پایه قابل تنظیم هستند و با توجه به سن جوجه یا مرغ،ارتفاع دانخوری از زمین کم یا زیاد می شود.به طوری که ارتفاع لبه دانخوری معادل پشت جوجه یا مرغ است.برای اینکه طیور وارد دانخوری نشوند،اغلب در بخش بالای دانخوری میله ای مدور نصب می شود و یا بر روی آن یک محافظ وجود دارد.ساختمان این دانخوری ها بسیار ساده بوده و در همه جا می توان آن را ساخت.

ساختمان دانخوری ها باید خصوصیات زیر را داشته باشد:

*به آسانی و با حداقل کار قابل پر شدن باشند.

*ریخت وپاش غذا در آنها کم،یا ناچیز باشد.

*جنس آنها محکم بوده و به خوبی قابل شستشو و ضدعفونی کردن باشند.

*درصورت خراب شدن،به آسانی قابل تعمیر باشند.

پ- دانخوری های سطلی یا بشکه ای:

این دانخوریها از یک مخزن بشکه مانند و یک بشقاب گرد که در زیر آن تعبیه شده است تشکیل شده اند،که مقدار ورود غذا به داخل بشقاب را می توان به وسیله پیچ تنظیم نمود.یک دانخوری با قطر 33 سانتیمتربرای 80 تا 70 قطعه پرنده لحاظ می شود. و در روزهای اول لبریز از دان می باشند.

نکته:باید بتوان محل دانخوریها را بدون محدودیت در سالن تغییر داد.طراحی دانخوریها باید به گونه ای باشد که پرنده بتواند دان آنها را کاملا مصرف نماید و دانخوریها هیچ گاه نباید کاملا خالی باشند.جنس دانخوریها از آهن گالوانیزه و یا پلاستیک بوده و دارای مزایای زیر است:

*با توجه به ظرفیت مخزن،می توان آن را هر چند روز یک بار پر کرد که از نظر کار و نیروی انسانی صرفه جویی می شود.

*احتیاج به پایه نداشته وبه وسیله تسمه و یا طناب به سق آویزان شده،که به راحتی می توان ارتفاع آن را تنظیم نمود.

*خطر آلودگی غذا با مدفوع و یا مواد بستر به حداقل می رسد و مقدار ریخت وپاش غذا نیز کمتر می شود.

*سرمایه گذاری به ازاء هر قطعه مرغ در دانخوری بشکه ای کمتر از انواع دیگر است.

*شکل خاص دانخوریهای بشکه ای سبب می شود که از نظر اشغال جا وفضا احتیاج به نصف فضای دانخوری نوع ناودانی باشد.

ت-دانخوریهای اتوماتیک

این نوع دانخوریها از یک مخزن دان تشکیل شده است که در داخل و یا خارج ازسالن قرار می گیرد و پر کردن مخزن یا به شیوه دستی است،و یا به وسیله لوله ای که با مخازن اصلی ذخیره غذا در خارج سالن در ارتباط است.

موتور مخزن غذا بوسیله تایمر اتوماتیک در ساعات معینی به کار می افتد و غذا از داخل منبع توسط زنجیر های نقاله ای به داخل کانالهای ناودانی شکل دانخوری حمل می شود.این کانالها در سر تا سر طول سالن کشیده شده است و در اختیار طیور قرار می گیرد. مقدار غذایی که به داخل کانالها ریخته می شود به وسیله پیچ به آسانی قابل تنظیم است و همینطور ارتفاع دانخوریها به وسیله پیچی که در پایه آنها قرار دارد با توجه به سن طیور کم یا زیاد می گردد.از دانخوریهای اتوماتیک معمولا برای مرغداریهای بزرگ استفاده می شود.و برای هر جوجه5/2 سانتیمتر فضا در هر طرف دانخوری در نظر می گیرند.عیب بزرگ استفاده از این دستگاها،غیر یکنواختی سیستم تغذیه مرغهاست.طیوری که در قسمتهای نزدیک به منبع توزیع غذا قرار دارند؛غذای بیشتر و با کیفیت بهتری نسبت به طیوری که در قسمت دورتر قرار گرفته اند دریافت می کنند.

*باید به ازای هر پرنده حداقل 5/2سانتیمتر فضای دانخوری در نظر گرفته شود.

*دان نباید خیلی خرد شده و آردی گردد.بطوری که طیور بتواند دان را کاملا مصرف نمایند.

*مراقبت از تراف،زاویه ها و میزان کشش زنجیر بسیار ضروریست.

*اگر ارتفاع دانخوری به خوبی تنظیم نشود،می توانند مانع حرکت پرندگان در سالن شوند.

*در تخصیص فضای دانخوری به پرندها باید هر دو سمت کانال لحاظ شود .

*لبه بالی کانال با پشت پرنده تنظیم می شود.

*ارتفاع دان باید با کشو هایی که جلو هاپر تعبیه می شود تا از ریخت و پاش دان جلو گیری شود.

ث-دانخوریهای لوله ای بشقابی یا حلزونی

در این سیستم یک آگر که در داخل لوله قرار دارد،باعث انتقال دان در سراسر سالن می شود.لوله های کوچکی در فاصله های معین به لوله اصلی متصل هستند که از طریق آنها دان در داخل دانخوریهای بشقابی ریخته می شود.این دانخوری فقط در سیستم های پرورش بر روی بستر کاربرد دارند. ظرفیت این سیستم و تعداد ردیفهای این دانخوری به ابعاد سالن و ظرفیت طیور داخل سالن بستگی دارد.برای مثال سالنی به عرض 12متر نیاز به دو ردیف دانخوری دارد.و بین 13تا 15 متر 3 ردیف و به ازای هر 45 تا 80 جوجه یک دانخوری 35 سانتی منظور می شود.

 

 

گرد آورندگان: تیم پرورش رویان طیور

جهت مشاوره با شماره 09113142395 تماس حاصل بفرمایید

آدرس سایت:www.royantoyoor.ir

خواندن 1563 دفعه

تماس با ما

اطلاعات تماس گروه طیور رویان

آخرين ارسالهاي كيوننا

خطا: mod_kunenalatest : كيوننا نسخه 5.0 (يا بالاتر) بر روي سيستم شما نصب نيست !!!