طیور رویان

خرید مرغ یا جوجه

برای تهیه جوجه یا مرغ باید دید هدف از پرورش چیست؟ وبا توجه اهداف،انتخاب نژاد و یا اکوتیپ انجام داد.مثلا اگر هدف تولید تخم مرغ است باید از نژادهای که تولید زیاد دارند استفاده شود.

پس از برسی و شناخت اهداف و نژادها،و دریافتن اینکه، که چه نژادی به اهداف مورد نظر نزدیکتر است باید به مراکز تولیدی و پرورش آن نژاد آگاهی پیدا کنیم.و بعد سراغ یک تولید کننده جوجه یکروزه یا مرغ مادر دار با انصاف و آگاه به کاربرویم. در حال حاضر نژادهای مختلفی در ایران پرورش می دهند که شامل نژاد بومی- دورگ – جهادی – گلپایگان – و نژادهای خارجی وارداتی است.

یک مرغدار با تجربه معمولا جوجه ای را که می خواهد بخرد از کسانی که قبلا چنین جوجه ای پرورش داده اند پرس وجو می کند که ایا این جوجه،جوجه خوبی می باشد؟ و در صورت تایید سایر همکاران اقدام به خرید می کند.

البته این چیزی است که در ایران باب شده است. یعنی با گرفتن شماره تلفن سایر مرغدارانیکه از جوجه های همان مرغ مادر خریداری کرده اند،از واسطه ها و فروشندگان جوجه یکروزه،و پرس و جو از آنها،زیرا صداقت در بین همکاران بیشتر از پیش دلال ها و فروشندگان یافت می شود.حسن خوب این روش استفاده از تجربیات سایر مرغ داران و پیش بینی مشکلات روزهای آتی،و آماده شدن برای رفع وتعدیل آنها است.

یک مرغدار در درجه اول بایستی یک جوجه خوب را بشناسد تا جوجه درجه2و درجه 3 به وی تحویل ندهند.

ویژگی عمومی جوجه سالم

1-تناسب اندام جوجه با دست و پا و گردن کشیده

2-دارا بودن ضریب تبدیل غذایی مناسب.یعنی جوجه های سالم و درجه یک هر نژاد با صرف کمترین مقدار غذا رشد کرده و به سن بلوغ رسیده بیشترین تخم مرغ را تولید نمایند.

3-جوجه های سالم از نظر اندام های حرکتی هیچ گونه مشکلی ندارند و از تحرک،اشتها،ظاهر بی عیب نقص برخوردارند و باید حتی الامکان فاقد امراض ارثی باشند.

مهم: نژادهای خالص و سالم تخمگذار پرهای نرم و بدون پرهای سوزنی شکل دارند.در واقع هر چه پرها نرم تر باشند مرغ خصوصیت تخمگذاری بیشتری دارد و برعکس هرچه پرها سوزنی تر باشند خاصیت افزایش وزن و گوشتی بودن بیشتر وجود دارد.

گرد آورندگان:تیم پرورش رویان طیور

جهت مشاوره با شماره 09113142395 تماس حاصل بفرمایید

آدرس سایت:www.royantoyoor.com

خواندن 569 دفعه